25-27 marca 2019 r. w Szczyrku odbyła się 20. Jubileuszowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEKO.

Tematem przewodnim były innowacyjne i przyjazne dla środowiska techniki i technologie przeróbki surowców mineralnych, w tym ich bezpieczeństwo, jakość i efektywność.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Otwarcia konferencji dokonał dyrektor ITG KOMAG dr hab. inż. Dariusz Prostański, który następnie przewodniczył pierwszej sesji wykładów. Pierwszy referat dotyczył naziemnych technologii zgazowania paliw stałych o niskiej wartości opałowej. Wygłosili go prof. Aleksander Lutyński z ITG KOMAG oraz Marcin Lutyński z Politechniki Śląskiej. Podczas drugiej sesji Joanna Rogala-Rojek i Sebastian Jendrysik z ITG KOMAG omówili oprogramowanie klasy SCADA innowacyjnego systemu sterowania węzłem osadzarkowym KOGA, a także zdobyte doświadczenia z wdrożenia układu sterowania węzłami osadzarkowymi w KWK „Budryk”. Drugiego dnia Paweł Friebe z ITG KOMAG wygłosił wykład dotyczący separacji minerałów zawierających pierwiastki ziem rzadkich. Podczas kolejnego wystąpienia autorzy rozprawili się z mitami na temat hydrocyklonów z cieczą ciężką. Uczestnicy mogli się również zapoznać ze sposobami przeróbki mechanicznej w kopalniach węgla kamiennego niepodległej Polski, a także z przemysłem węglowym w Republice Czeskiej.

Ostatniego dnia konferencji naukowcy z Politechniki Śląskiej omówili wpływ metodyki formowania skarp w zakładach górniczych na ich stateczność. Uczestnicy wydarzenia mogli również poznać wyniki badań zapylenia na stanowiskach pracy zakładu przeróbczego kopalni węgla kamiennego po zabudowie systemu zraszania NEPTUN. Konferencja, jak co roku, przyciągnęła wielu uczestników chcących poznać nowe rozwiązania technologiczne stosowane podczas przeróbki surowców.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij