14 stycznia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się Górniczy Koncert Noworoczny zorganizowany przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.

W tym roku miała miejsce jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia. Uczestniczyli w nim m.in.: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, parlamentarzyści, reprezentanci instytucji państwowych, ale także świata nauki i instytucji branżowych. Swoim patronatem wydarzenie objęli: minister energii Krzysztof Tchórzewski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy upamiętniającą zmarłego w tym dniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie gości przywitał prezes GIPH Janusz Olszowski, który podsumował ostatni rok działalności Izby. Podkreślił, że był to rok dobry i intensywny dla górnictwa. Rada Ministrów przyjęła Program dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce, uchwalono zmianę Ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która rozwiązała problem wygaśnięcia w 2020 roku ponad 20 koncesji na wydobywanie węgla. Na koniec prezes wspomniał o sukcesie polskiego górnictwa podczas szczytu klimatycznego COP24 i projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku . Minister Tobiszowski podziękował braci górniczej za ciężką pracę i podkreślił, że 2019 rok będzie przebiegać pod znakiem digitalizacji.

W kolejnej części wręczono medale i odznaczenia. Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa RP” zostali uhonorowani wiceprezesi spółki Elgór+Hansen: Jerzy Braszczok i Dariusz Macierzyński. W kategorii Osobowość nagrodę odebrała prof. Monika Hardygóra z Politechniki Wrocławskiej za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa w obszarze dydaktyki, nauki i współpracy nauki z przemysłem. W kategorii Innowacyjność odznaczenie zdobył Lubelski Węgiel Bogdanka za innowacyjną technologię drążenia wyrobisk chodnikowych. W kategorii Ekologia nagrodzono Główny Instytut Górnictwa za EKO-Patrol.


Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz artystów Teatru Roma – Pauliny Janczak i Damiana Aleksandra.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij