25-27 lutego 2019 r. w Krakowie odbyła się organizowana od prawie trzydziestu lat Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Zgromadziła ona rekordową liczbę ponad 550 uczestników.

Tak duża liczba uczestników jest dla organizatora jednocześnie powodem do satysfakcji oraz do zmartwień – jak dotrzeć do tak dużej grupy ze znanym przesłaniem prof. Bolesława Krupińskiego, który mówi, że ,,górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego, jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odwracać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażać kraj w siłę tejże przyrody”. Tegoroczna Szkoła była niezwykle różnorodnym przedsięwzięciem. I właśnie tymi różnorodnymi działaniami postanowiliśmy przekazać uczestnikom maksymalną ilość wiedzy i informacji, a także stworzyć miejsce do licznych dyskusji, z dominacją tych kuluarowych.

Wnioski po COP24 

Jednym z ważniejszych wydarzeń Szkoły była sesja plenarna poświęcona globalnemu wydarzeniu, jakie miało miejsce w Katowicach w grudniu ubiegłego roku – COP24. Nawiązywała ona do otaczających COP24 wydarzeń i dyskusji o roli węgla i energetyce. Przez wielu uczestników uznana  za interesujące spojrzenie na podejmowane przez spółki górnicze działania w zakresie gospodarowania energią i nowych rozwiązań energetycznych. 

Panele dyskusyjne 

W trakcie wydarzenia odbył się panel dyskusyjny poświęcony przyszłości obudowy kotwowej jako samodzielnej obudowy w kopalniach węgla kamiennego ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw, jakie podejmuje Jastrzębska Spółka Węglowa SA realizująca aktualnie jej wdrożenie. Panel dyskusyjny „Strategie przedsiębiorstw górniczych” z udziałem prezesów największych spółek górniczych obfitował w niezwykle szczere uwagi na temat strategii działania przedsiębiorstw górniczych. Uczestnicy panelu starali się przekazać nam znaną myśl Michaela Della, twórcy Dell Incorporation: „Wierz mi, że musisz zrozumieć ekonomię i biznes, zanim stworzysz strategię oraz że musisz zrozumieć strategię, zanim stworzysz strukturę. Jeśli zrobisz to w niewłaściwej kolejności, zapewne poniesiesz porażkę”.  

Warsztaty szkoleniowe

Podczas Szkoły odbyły się cztery warsztaty szkoleniowe z różnych obszarów działalności przedsiębiorstw górniczych poświęcone: analizie danych, systemowi zarządzania infrastrukturą produkcyjną iZiP, który jest wdrażany w KGHM Polska Miedź SA, zarządzaniu majątkiem przy pomocy programu ABB Ability Ellipse i modelowaniu złóż z użyciem programu ABB Minescape. Warsztaty cieszyły się bardzo różnym zainteresowaniem, zdecydowanie mniejszym niż oczekiwaliśmy, co nas jako organizatorów mocno zaskoczyło. Łącznie odbyło się 13 sesji tematycznych obejmujących wszystkie obszary działalności kopalń – od rozpoznania złóż poczynając, na likwidacji działalności kopalń kończąc.

Podpisanie porozumień

Ostatnia część tego dnia miała miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego. Podpisano wtedy dwa porozumienia. Pierwsze z nich – Górniczy Sojusz po Nowoczesność z udziałem JSW SA, KGHM Polska Miedź SA i LW Bogdanka SA – ma być zaczynem do intensyfikacji wspólnych działań i współpracy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i informatycznych. Myślę, że już w przyszłym roku poznamy bliżej rezultaty tego pięknego i wartościowego porozumienia. Drugie dotyczyło utworzenia Centrum Kompetencyjnego. Jest ono wynikiem współpracy pomiędzy Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN i ABB w zakresie wspólnych działań na rzecz wdrażania i upowszechnienia oprogramowania Minescape służącego do modelowania złóż i planowania ich eksploatacji. Tę część Szkoły wypełnił panel dyskusyjny, przedstawiono raporty o stanie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach oraz o stanie górnictwa rud miedzi. Wręczono wyróżnienia Szkoły oraz wyróżnienia w konkursie im. prof. Bolesława Krupińskiego oraz w studenckim turnieju wiedzy górniczej, w którym po raz kolejny zwyciężyli studenci AGH.

Interaktywne głosowanie

Dużym zaskoczeniem dla uczestników było interaktywne głosowanie, w którym brało udział ponad 300 osób, na temat stanu górnictwa w Polsce i nie tylko. Dostarczyło ono wielu niespodzianek, a ocena wiedzy na temat niektórych obszarów działalności górnictwa i jego perspektyw była zaskakująca. W trakcie głosowania mogliśmy się także przekonać, jak ewoluowały poglądy uczestników po sześciu latach, kiedy to odbyło się pierwsze głosowanie. Ci, którzy przetrwali, jak niektórzy mówili, ten frapujący maraton, zapewne na długo zapamiętają spektakl, który imponował swoim rozmachem oraz teatralną wyobraźnią twórców. Przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego z Nowej Huty było ukłonem dla piosenki literackiej – artyści zaprezentowali twórczość Zygmunta Koniecznego.

International Mining Forum

W ostatnim dniu, podobnie jak w roku ubiegłym, miało miejsce International Mining Forum organizowane pod hasłem „Metan jako surowiec energetyczny” i przy współpracy z Polskim Górnictwem Nafty i Gazu oraz United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele kilkunastu ośrodków zajmujących się zagospodarowaniem metanu z USA, Kolumbii, Wielkiej Brytanii i Polski. Wydarzenie to poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Polską Grupą Górniczą SA w zakresie ujęcia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji i jego zagospodarowania.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij