11-13 kwietnia 2018 roku w Wiśle odbyła się XII edycja konferencji „Teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania środków smarnych i eksploatacyjnych w przemyśle”.
Uczestnicy XII konferencji „Teoretyczne i Praktyczne Aspekty Stosowania Środków Smarnych i Eksploatacyjnych w Przemyśle”, zorganizowanej przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o., mieli okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń.
Jest to cyklicznie organizowane spotkanie, w którym udział biorą zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i przemysłu – producenci i użytkownicy środków smarnych. Formuła konferencji pozwala na wymianę doświadczeń, poszerzenie wiedzy i nakreślenie planu dalszego rozwoju branży tribologicznej w oparciu o wskazówki i potrzeby użytkowników. W tym roku na konferencji najmocniej zarysowały się tematy dotyczące trudno palnych cieczy hydraulicznych, cieczy obróbczych, jak również wpływu jakości środków smarnych na warunki pracy maszyn. Spotkanie obejmowało trzy sesje tematyczne. Wystąpienia w ramach pierwszej sesji oscylowały wokół tematyki trudno palnych cieczy hydraulicznych, na temat których wypowiadali się m.in.: dr inż. B. Miśta z Fuchs Oil Corporation, mgr E. Kania z CBiDGP oraz P. Olszewski z firmy
Plastmal. Podczas drugiej sesji podzielonej na dwie części uczestnicy wysłuchali prelekcji w temacie inżynierii smarowania stosowanej w utrzymaniu ruchu, tj. olejów obróbczych i emulsji obróbkowych. O prawidłowym doborze olejów oraz bezpieczeństwie w miejscu pracy mówił dr. inż. T. Hładki z Fuchs Oil Corporation, a dr hab. inż. E. Rogoś z Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego omówiła zmiany właściwości cieczy obróbkowych podczas eksploatacji. Ostatnia sesja była poświęcona innowacjom technologicznym – tematem wiodącym tej sesji było wykorzystanie nanotechnologii w produkcji środków smarnych, które być może okaże się przyszłością branży. W tej części spotkania swoje referaty wygłosili m.in. prof. dr hab. K. Lebecki z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy oraz dr hab. inż. J. Salwiński z Akademii Górniczo-Hutniczej.