Relacja z 10. Świętokrzyskiego Spotkania Szefów Przeróbki Mechanicznej Węgla, które odbyło się w dniach 15-16 czerwca br. w Kielcach.
Jubileuszowa, 10. edycja ŚWIĘTOKRZYSKICH SPOTKAŃ SZEFÓW PRZERÓBKI MECHANICZNEJ WĘGLA już za nami! Jubileusz tym bardziej wyjątkowy, ponieważ w tym roku organizator wydarzenia, firma Progress Eco, obchodzi 30-lecie, a współorganizator, EMM Industry, 15-lecie działalności.
Impreza od ponad 10 lat skupia przedstawicieli największych kopalń, zakładów przeróbczych i koksowni w Polsce i Czechach. W tym roku po raz pierwszy dołączyli również przedstawiciele branży surowców mineralnych. Jak podkreślają sami uczestnicy, formuła ŚWIĘTOKRZYSKICH SPOTKAŃ stwarza idealną przestrzeń do wymiany doświadczeń, zwiększa konkurencyjność firm, a tym samym bezpośrednio wpływa na rozwój całego sektora.
− Jubileuszowe spotkanie nie mogło się odbyć gdzie indziej niż na gościnnej ziemi świętokrzyskiej – podsumowuje pomysłodawca i organizator cyklu konferencji, dr inż. Piotr Pasiowiec, Wiceprezes Zarządu Progress Eco. I jak dodaje − W oparciu o doświadczenie wiemy, że największym zainteresowaniem uczestników cieszy się prezentacja rozwiązań technologicznych. Dlatego każdego roku prezentujemy konkretne rozwiązania w zakładach przeróbczych liderów branży, takich jak Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KWK Bogdanka czy czeska Ostravská Těžební a.s. Tym razem partnerem spotkania była Polska Grupa Górnicza S.A., z którą zaprezentowaliśmy wspólny projekt zrealizowany w Kopalni Mysłowice-Wesoła.
Panel konferencyjny odbył się w wyjątkowym miejscu, w Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku, będącym najważniejszą atrakcją geoturystyczną na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego”. Po oficjalnym powitaniu uczestników przez dr. inż. Piotra Pasiowca (Progress Eco) i mgr. inż. Marcina Filipka (prezes EMM Industry), tradycyjnie już spotkanie rozpoczął mentor polskiego przeróbkarstwa, prof. Wiesław Blashke, a kierunki rozwoju rynku energetycznego przedstawił Pan Piotr Rak z PGG SA. W imieniu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa wystąpił Prezes Kieleckiego Oddziału, Pan Tadeusz Mierzwa.
Wybrane realizacje i nowinki techniczne powstające w Instytucie Badawczo-Rozwojowym Progress Eco z zakresu sit przemysłowych, koszy do wirówek (m.in.: kosze Nael i HTC ze stali Hard-ECO), maszyn, urządzeń oraz kompletnych linii technologicznych (m.in.: KWK Budryk) zaprezentował Pan Leszek Strączyński(Szef Marketingu). Obecnie firma dostarcza swoje rozwiązania do blisko 60 krajów na 5 kontynentach. Jak zaznacza Pan Jerzy Wajs, Szef Działu Surowców Energetycznych Progress Eco – transfer wiedzy w zakresie technologii przeróbczych, filtracji i separacji nie tylko węgla, ale również ropy naftowej (Rosja, Iran, Tajwan), uranu (Kazachstan), soli (Niemcy, Izrael) czy złota (RPA) to olbrzymi kapitał w budowaniu know-how naszej firmy i rozwoju portfela produktów.
Prof. dr hab. inż. Barbara Tora (AGH w Krakowie) przybliżyła uczestnikom bogatą, bo zawierającą ponad 30 artykułów naukowych, współpracę firmy Progress Eco z uczelniami i ośrodkami naukowymi, w tym AGH, PAN, VŚB. Obok pamiątkowego kufla i upominków uczestnicy otrzymali 2 tomy czasopisma naukowego „Inżynieria Mineralna”, zawierającego m.in.: referaty z „Polskiego Kongresu Górniczego”, „Konferencji Ochrony Środowiska” w Ostawie oraz obszerny artykuł dotyczący firmy Progress Eco, która była mecenasem wydania.
Część konferencyjną zamknął Prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw – Pan Aleksander Kabziński, przedstawiając perspektywę branży surowców mineralnych w ujęciu globalnym. Na zakończenie uczestnicy mogli zwiedzić Centrum Geoedukacji i odbyć wirtualną podróż do wnętrza ziemi.
Uroczysty bankiet odbył się w Best Western Grand Hotel w Kielcach, gdzie organizatorzy przygotowali kolejne niespodzianki. Wciąż lokalne, ale tym razem artystyczne. Wystąpili Kielecki Teatr Tańca oraz wirtuoz gitary akustycznej Piotr Restecki. Ujmującym momentem były serdeczne podziękowania założyciela i właściciela Grupy Przemysłowej Progress Prezesa Józefa Sawicza oraz jego syna Daniela, złożone na ręce Pana Henryka Karcha (oddział Katowice) − odchodzącego na emeryturę zasłużonego pracownika Progressu. Nie zabrakło również walorów turystycznych. Drugiego dnia w drodze powrotnej zdobyty został Zamek Królewski w Chęcinach, co zostało uświetnione salwą honorową z zabytkowych armat.
10. ŚWIĘTOKRZYSKIEMU SPOTKANIU SZEFÓW PRZERÓBKI MECHANICZNEJ WĘGLA po raz pierwszy patronowały redakcje magazynów „Kruszywa” oraz „Inżynieria Górnicza”. Możemy również potwierdzić, że już pierwszego dnia po wydarzeniu rozpoczęły się prace nad kolejną, 11. edycją, o której będziemy informowali na łamach naszych magazynów i portali.
Copyright © 2024 Elamed | Polityka prywatności