W związku z intensyfikacją odmetanowania złóż, ilość ujmowanego i zagospodarowanego metanu jest coraz większa, co generuje potrzebę wzmożenia działań wspomagających zarówno eksploatację węgla z pokładów metanowych.

Ważnym wsparciem dla rozwiązania problemu metanowości kopalń może być przedeksploatacyjne ujęcie metanu z pokładów węgla na kilka-kilkanaście lat przed ich eksploatacją. Takie działania pozwoliłyby na wcześniejsze ujęcie metanu – cennego surowca energetycznego, a następnie na eksploatację złóż węgla w korzystniejszej sytuacji górniczej i ekonomicznej ze względu na zmniejszenie zagrożenia metanowego i poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach, a co za tym idzie znaczące obniżenie kosztów wydobycia. Wcześniejsze ujęcie metanu zmniejszy także jego emisję do atmosfery, co oprócz ograniczania skutków efektu cieplarnianego, ma istotne znaczenie dla obniżenia opłat emisyjnych.

Artykuł został opublikowany w wydaniu 1-2/2017, str. 72-75.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij