W dniach 29 sierpnia do 1 września br. odbyły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2017”.

Blisko 400 wystawców z całego świata przez 4 dni prezentowało swoją ofertę na ponad 20 000 m2 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i wokół hali katowickiego Spodka.

- Po raz kolejny w Katowicach obchodzimy święto przemysłu. Z tego miejsca bije światło na cały świat o tym, co ciekawego dzieje się w branży górniczej – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic podczas uroczystego otwarcia Targów. Miasto Katowice było ich współgospodarzem. W uroczystości udział wzięli także Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, oraz wiceminister w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski. - Chcemy budować polską energetykę oraz gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, w którym węgiel kamienny i węgiel brunatny będą miały niezwykle istotne miejsce – podkreśliła Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu. Złożyła także podziękowania wszystkim pracownikom sektora górniczego: - Ich codzienny wysiłek przekłada się na coraz szybszy rozwój branży. Minister Tobiszewski zauważył, że górnictwo w końcu zaczyna zajmować właściwe, istotne miejsce w polskiej gospodarce.

Organizatorem Targów jest Polska Technika Górnicza S.A., której akcjonariuszami są kluczowi producenci maszyn i urządzeń górniczych (Grupa KOPEX, Grupa FAMUR, FTT Wolbrom, Carboautomatyka, Damel, Komag). Targi stawiają na prezentację jak największej liczby innowacji i nowoczesnych technologii, które z pewnością mogli zobaczyć zwiedzający na stoiskach wystawienniczych. Ponadto, na targach zaprezentowano maszyny dla szeroko pojętego przemysłu ciężkiego od wystawców zagranicznych, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin.- Jak co dwa lata, Targi „KATOWICE” promują innowacyjne rozwiązania, służące poprawie bezpieczeństwa, a także ochronie przyrody - mówił Marek Brzenczek, prezes zarządu Polskiej Techniki Górniczej S.A. - Prezentują między innymi tak zwane Czyste Technologie Węglowe, zaprojektowane w celu poprawy skuteczności wydobycia, przeróbki, przetwarzania i utylizacji węgla, mając na uwadze minimalizację szkodliwości tych procesów dla środowiska naturalnego.

Najlepsze przykłady nowinek technicznych doceniono w ramach konkursu Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych „Innowacyjny Produkt - KATOWICE 2017”. Zwycięzcami zostały firmy KGHM ZANAM i Nitroerg, Damel, Fama oraz Inova, których rozwiązania musiały spełniać kryteria innowacyjności zawarte w definicji podanej przez Ministerstwo Gospodarki. - Nie mam żadnych wątpliwości, że zaprezentowane na naszych targach innowacyjne, proekologiczne rozwiązania polskich firm odbiją się szerokim echem na całym świecie. Polska Technika Górnicza wspiera rodzime marki inwestujące w poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy - ocenia Marek Brzenczek, który zasiadł w jury konkursowym.
Integralną częścią targów była też konferencja branżowa ,,Węgiel w okresie transformacji energetycznej" na temat przyszłości polskiej energetyki. Głównym celem Konferencji było wykazanie, że technologia, jaką jest wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych, stanowi jedyną w Europie opcję gwarantującą ciągłe dostawy energii bez znamion ryzyka geopolitycznego. Prezes organizującej konferencję Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski akcentował, że polski sektor węglowy w szerokim rozumieniu jest dziś światową potęgą. –
Jako kraj mamy bogate zasoby węgla kamiennego i brunatnego, posiadamy producentów maszyn i urządzeń, zaplecze naukowo-badawcze czy firmy usługowe, w tym bardzo specjalistyczne – zaznaczył Olszowski.

- Rok 2017 jest wyjątkowy dla Targów „KATOWICE” nie tylko ze względu na ilość wystawców czy zwiedzających, ale też na fakt, że branża górnicza po latach mozolnej restrukturyzacji bardzo dynamicznie się rozwija, a polskie firmy i krajowy know-how zyskują na znaczeniu. Polska jest obecnie poważnym graczem na wszystkich kontynentach – puentuje Marek Brzenczek. - W skrócie, Targi „KATOWICE 2017” to rekordowa frekwencja, wizyta premier Beaty Szydło i dwóch ministrów, bardzo ciekawe produkty zgłoszone do konkursu innowacyjnego oraz setki zadowolonych osób obsługujących stoiska wystawowe. Nie boję się więc użyć słów: „pełen sukces”, bo to najlepsza edycja w ponad 30-letniej historii tej imprezy – konkludował Brzenczek.

Kolejna edycja imprezy odbędzie się 10-13 września 2019 r.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij