Inżynieria Górnicza wydanie nr 4/2019
Inżynieria Górnicza wydanie nr 4/2019

W numerze m.in.: Barbórka 2019, o transformacji energetycznej na targach górniczych, konferencja ELGOR 2019 o przyszłości górnictwa odkrywkowego w Polsce, bezpieczeństwo transportu górniczego, stulecie Akademii Górniczo-Hutniczej – czas wspomnień, refleksji, podsumowań i nowych wyzwań, o pisaniu, 100 lat Akademii Górniczo-Hutniczej – cz. II, innowacyjność w budowie maszyn wyciągowych na przykładzie mobilnej platformy kontenerowej, nowoczesne technologie geodezyjne w inwentaryzacji przestrzennej obiektów górniczych, przemysłowe platformy Internetu rzeczy – przegląd rozwiązań dla przemysłu wydobywczego, #Grzegorz – raport z budowy.

Rynek

Barbórka 2019

Z okazji Barbórki redakcja oraz zaprzyjaźnione firmy z branży górniczej składają wszystkim Górnikom najserdeczniejsze życzenia.

Rynek

Złoża JSW w 3D, kombajn Bolter Miner rozpoczął pracę, szybsza neutralność klimatyczna, nowy członek zarządu grupy WĘGLOKOKS SA, prezes PGG w składzie Komitetu Wykonawczego CIAB

Targi Górnicze 2019

10-13.09 odbyła się 18. edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019.

O transformacji energetycznej na targach górniczych

10 września 2019 r. podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2019” odbyła się konferencja zorganizowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.

XI Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR”

17-20 września 2019 r. w Hotelu Mercure Resort & SPA w Krynicy-Zdroju odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR”.

Siła spotkań na Targach SYMAS® i MAINTENANCE

Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE, które odbyły się 2-3 października 2019 r. w EXPO Kraków, udowodniły, że jedna rozmowa lub jedno spotkanie warte są więcej niż wiele wysłanych e-maili. Świadczy o tym bardzo duże zainteresowanie imprezą, której siła wynika m.in. z połączenia dwóch rodzajów targów przemysłowych.

Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe na konferencji HAZEX

3-4.10.2019 r. odbyła się VII konferencja HAZEX „Bezpieczeństwo wybuchowe i pożarowe w przemyśle”.

20. Jubileuszowa Konferencja KOMTECH-IMTech

14-16 października 2019 r. odbyła się 20. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja KOMTECH- -IMTech.

Konferencja ELGOR 2019 o przyszłości górnictwa odkrywkowego w Polsce

24-25 października 2019 r. w Sosnówce odbyła się 13. edycja konferencji naukowo-technicznej ELGOR stanowiącej jedno z wiodących wydarzeń z zakresu górnictwa odkrywkowego w Polsce. Eksperci z całego kraju podzielili się wiedzą i doświadczeniami na temat najnowszych technologii stosowanych w branży. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Energii.

Bezpieczeństwo transportu górniczego

6-8 listopada 2019 r. odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo pracy urządzeń transportowych w górnictwie”.

Od przeszłości do przyszłości

Stulecie Akademii Górniczo-Hutniczej – czas wspomnień, refleksji, podsumowań i nowych wyzwań. Uroczysta inauguracja roku akademickiego przed 100 laty w Krakowie

W 1913 r. cesarz Franciszek Józef wydał dekret o utworzeniu Akademii Górniczej. Rozpoczęto przygotowania do zainaugurowania działalności uczelni tak wyczekiwanej przez gospodarkę – powołano profesorów, zatwierdzono programy, ale ze względu na wybuch I wojny światowej wielkie, zapoczątkowane jeszcze w XIX wieku, marzenie odłożone zostało – jak napisał w 1915 r. miejski urzędnik – „do spokojnych czasów”.

O pisaniu

Rośnie rynek wydawniczy. Piszemy coraz więcej – i to nie tylko za sprawą wszechobecnego Internetu. Trawestując słowa słynnej piosenki Jonasza Kofty, która zrobiła prawdziwą furorę w wykonaniu Jerzego Stuhra na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1977 r.: Pisać każdy może Trochę lepiej lub trochę gorzej, Ale nie o to chodzi, Jak co komu wychodzi, Czasami człowiek musi, Inaczej się udusi.

100 lat Akademii Górniczo-Hutniczej – cz. II

Akademia Górniczo-Hutnicza powstała w 1919 roku. Idea jej otwarcia narodziła się już w XIX wieku, jednak plany udało się zrealizować dopiero po I wojnie światowej. Pierwsza część historii Akademii została opublikowana w numerze 2-3/19 „Inżynierii Górniczej” na s. 26-29.

Transport

Innowacyjność w budowie maszyn wyciągowych na przykładzie mobilnej platformy kontenerowej

Realizując rosnące wymogi rynku górniczego oraz bazując na wieloletnich doświadczeniach w konstruowaniu maszyn górniczych, firma MWM Elektro Sp. z o.o. podjęła się zadania skonstruowania platformy opartej na zabudowie kontenerowej, w skład której miały wejść maszyny wyciągowe oraz specjalistyczne urządzenia sygnalizacji szybowej do zastosowania w szybach głębionych.

Techniki i technologie

Nowoczesne technologie geodezyjne w inwentaryzacji przestrzennej obiektów górniczych

Przedsiębiorstwo górnicze podlega takim samym oddziaływaniom ekonomicznym jak i inne podmioty, szczególnie z branży przemysłu ciężkiego. Ryzyko powodzenia przedsięwzięcia jest obarczone wieloletnimi przygotowaniami i jest bardzo czułe na szybko zmieniającą się sytuację na rynkach światowych. Z tego względu nowoczesne przedsiębiorstwo musi być przygotowane na szybkie dostosowanie się do aktualnych potrzeb i zapotrzebowania na wydobywany surowiec, a jednocześnie mieć możliwość stabilnego realizowania celów długofalowych.

Współczesne wyzwania i problemy budownictwa szybowego. Nowe materiały w konstrukcjach obudowy szybów

Budownictwo szybowe jest istotnym elementem całego procesu wydobywczego. Wykonawcy podczas budowy i głębienia szybów natrafiają na szereg problemów i wyzwań. Pierwszym z nich, z którym muszą się zmierzyć, jest materiał, z jakiego obiekt ma być wykonany. Obecnie dostępnych jest wiele materiałów i technologii, które można dopasować do specyfiki danego szybu.

Zarządzanie

Przemysłowe platformy Internetu rzeczy – przegląd rozwiązań dla przemysłu wydobywczego

Koncepcje Przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy są obecnie bardzo powszechne jako rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować przemysł. Nieustanny postęp technologiczny zwiększa możliwości wykorzystania narzędzi i rozwiązań komputerowych do wspomagania procesów w przemyśle i optymalizacji produkcji. Zastosowanie Internetu rzeczy ma również istotne znaczenie w skomplikowanych i złożonych procesach w górnictwie, umożliwiając pozyskiwanie wartościowych informacji z danych. Ponadto integracja obiektów fizycznych w przedsiębiorstwie umożliwia digitalizację procesów produkcyjnych oraz zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa prowadzonych prac.

Raport z budowy

#Grzegorz – raport z budowy. Zabudowa folii hydroizolacyjnej

Budowa słynnego już szybu #Grzegorz idzie pełną parą. W artykule przedstawiamy kolejne prace, które są związane z jego powstawaniem, tym razem dotyczące hydroizolacji. Poprzednie raporty z budowy szybu zostały zamieszczone w „Inżynierii Górniczej” w numerach: 2-3/18 (s. 47-48), 4/18 (s. 60-62), 1/19 (s. 48-52), 2-3/19 (s. 50-52).


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij