Inżynieria Górnicza wydanie nr 1/2019
Inżynieria Górnicza wydanie nr 1/2019

W numerze m.in.: XXVIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej – okiem organizatora, wywiad z Danielem Ozonem, prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wyzwania, przed jakimi stanie polska branża górnicza w ciągu najbliższego roku, crowdsourcing – stara historia, nowa rewolucja – także w górnictwie, wpływ warunków eksploatacji na uszkodzenia bębnów łańcuchowych przenośników zgrzebłowych wykorzystywanych przy drążeniu wyrobisk korytarzowych, raport z budowy szybu Grzegorz.

Rynek

Rynek

Ruszyła AKADEMIA DRÄGER; Trójstronne porozumienie w branży górniczej; Wydobycie metanu w ramach programu Geo-Metan

XXVIII SZKOŁA EKSPLOATACJI PODZIEMNEJ – OKIEM ORGANIZATORA

25-27 lutego 2019 r. w Krakowie odbyła się organizowana od prawie trzydziestu lat Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Zgromadziła ona rekordową liczbę ponad 550 uczestników.

GÓRNICZY KONCERT NOWOROCZNY

14 stycznia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się Górniczy Koncert Noworoczny zorganizowany przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.

INDUSTRYMEETING 2019 – NOWA ODSŁONA TARGÓW!

27-28 lutego w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting. Równocześnie odbyły się: Salon Technologii i Materiałów Kompozytowych KOMPOZYTmeeting, Salon Uszczelnień i Technik Uszczelniania ExpoSEALING, Salon Logistyki i Magazynowania w Przemyśle LOGITEX oraz Gala Nagród Polskiej Branży Druku 3D.

Nasz wywiad

INWESTYCJE, WZROST EFEKTYWNOŚCI ORAZ INNOWACJE KLUCZEM DO ROZWOJU JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA ROZWIJA SKRZYDŁA

Wywiad z Danielem Ozonem, Prezesem Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA o koniunkturze na rynku, głównych kierunkach rozwoju firmy, pozycji węgla na świecie, celach i planach na najbliższe lata.

Who is who

PRZED JAKIMI WYZWANIAMI STANIE POLSKA BRANŻA GÓRNICZA W CIĄGU NAJBLIŻSZEGO ROKU?

Przedstawiciele branży górniczej odpowiadają na pytanie o wyzwania dla branży górniczej na najbliższy rok – czy przewidują utrzymanie koniunktury czy raczej nowe problemy?

Od przeszłości do przyszłości

MĄDROŚĆ TŁUMU – CROWDSOURCING. STARA HISTORIA, NOWA REWOLUCJA – TAKŻE W GÓRNICTWIE

„Na pohybel z piekielną dziwką! Śmierć! Na szubienicę! (...) Tłum nienawidził. Tłum pragnął jej śmierci” – to jedna z wielu drastycznych scen, która ilustruje zachowanie tłumu, jaką zawarł Jacek Komuda w jednym z opowiadań w książce Imię Bestii: Historia życia Francois Villona, czyli dzieje poety i mordercy (Fabryka Słów, Lublin 2005).

Techniki i technologie

TECHNOLOGIE ZWIERCANIA EKSPLOATACYJNEGO W PRAKTYCE GÓRNICTWA PODZIEMNEGO

Wiercenia obrotowe polegają na urabianiu skał za pomocą świdra zapuszczanego do otworu na przewodzie wiertniczym, który jest wprawiany w ruch obrotowy za pomocą napędu mechanicznego. W górnictwie znane jest od XIX wieku. Pierwszy kombajn chodnikowy (English Channel Machine) zastosowany w 1870 roku do drążenia tunelu pod Kanałem La Manche był w istocie wiercącym kombajnem ramionowym [5].

Transport

WPŁYW WARUNKÓW EKSPLOATACJI NA USZKODZENIA BĘBNÓW ŁAŃCUCHOWYCH PRZENOŚNIKÓW ZGRZEBŁOWYCH WYKORZYSTYWANYCH PRZY DRĄŻENIU WYROBISK KORYTARZOWYCH

Przenośniki zgrzebłowe są maszynami transportowymi stosowanymi do transportu surowców mineralnych i energetycznych, np. w układach nawęglania elektrowni i elektrociepłowni, w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i tunelowym. Mogą one stanowić oddzielne urządzenia, ale mogą być także zintegrowane z innymi maszynami, takimi jak kombajn chodnikowy. Uzyskanie wymaganej wysokiej trwałości [1] przenośników zgrzebłowych wiąże się z koniecznością stosowania rozwiązań odpornych na oddziaływanie czynników eksploatacyjnych.

Raport z budowy

#GRZEGORZ – RAPORT Z BUDOWY – OBUDOWA PANELOWA NA ODCINKU DO GŁĘBOKOŚCI 20 M ORAZ WLOT DO LUNETY PODSADZKOWEJ

W artykule przedstawiono kolejną część raportu z budowy szybu Grzegorz. Prezentowany fragment dotyczy obudowy panelowej do głębokości 20 m i wlotu do lunety podsadzkowej. Poprzednie części raportu ukazały się w „Inżynierii Górniczej” w numerach 2-3/18 (s. 47-48) i 4/18 (s. 60-62).

MINING ENGINEERING - Who is who?

WHAT CHALLENGES WILL THE POLISH MINING INDUSTRY FACE IN THE FORTHCOMING YEAR?

Interview

INVESTMENTS, EFFICIENCY GAINS AND INNOVATION ARE THE KEY TO GROWTH JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA SPREADS ITS WINGS

Interview with Daniel Ozon, CEO of Jastrzębska Spółka Węglowa SA.

Construction report

THE BASIC TECHNOLOGICAL ASSUMPTIONS FOR SHAFT GRZEGORZ SINKING

Shaft „Grzegorz” is designed as ventilation air intake shaft used also for personnel and material transport. The shaft cross-section surface will be 44,16 m2. Designed ordinate of the shaft edge amounts for +258,0 m over sea level, and the shaft depth amounts for − 870,0 m.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij