Podczas badań przesiewowych górników Polskiej Grupy Górniczej S.A. pobrano dotychczas ponad 5600 próbek pod kątem SARS-CoV-2. Ponad 95% zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo.

PGG S.A. przeprowadza badania przesiewowe na niespotykaną dotąd w kraju skalę. Badania można wykonać w punktach drive-thru w specjalnych punktach mobilnych przy szpitalach w Rybniku, Katowicach i Gliwicach, gdzie  epidemiolodzy pozyskują wymazy od pracowników kopalń-ognisk epidemicznych w PGG S.A., czyli Ruchu Jankowice (ROW), Murcki Staszic i Sośnica. Organizację badań wsparli m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowe punkty ulokowano bezpośrednio przy kopalniach Murcki-Staszic i Sośnica. Pracują również wymazobusy, które pobierają materiał do badania od pracowników odizolowanych na kwarantannie.

W Katowicach badania przedłużono decyzją wojewody śląskiego o dwa dni – górnicy kopalni Murcki-Staszic badani będą także w poniedziałek i wtorek (11-12 maja). Prowadzona jest także akcja informacyjna – w sobotę i poniedziałek pracownicy otrzymali SMS-y z apelem o zachowanie ostrożności i niewychodzenie bez potrzeby z domów oraz ograniczenie kontaktów.

Pierwsze wyniki testów na obecność koronawirusa pokazują, że wśród badanych osób są tzw. bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2. Z informacji podanej w niedzielę 10 maja przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wynika, że na 197 testów z badań w czwartek w Jankowicach zidentyfikowano 38 infekcji, a w kopalni Murcki-Staszic wynik był pozytywny w 15 przypadkach na 90 próbek.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że większość zakażonych (powyżej 95 proc.) przechodzi infekcję bez jakichkolwiek oznak choroby, przez co stanowią ogromne zagrożenie, nieświadomie infekując innych i przyczyniając się do rozwoju epidemii.

Źródło i fot.: pgg.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij