Właśnie rozpoczęły się badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiło najwięcej zakażeń koronawirusem.

– Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dzisiaj przebadanych ma być łącznie 1000 górników – zapowiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przebadani mają zostać górnicy z kopalń Jankowice, Murcki-Staszic, Sośnica, które należą do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzana przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

W ostatnim czasie główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkasa uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach. – Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, dlatego że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska – zapewnił minister Pinkas.

Koronawirus został wykryty w zakładach wszystkich spółek – m.in. w Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ok. 360 pracowników, a 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. Trzy kopalnie PGG wstrzymały wydobycie. Punkty pobraniowe zostaną umieszczone przed wymienionymi kopalniami przez państwową straż pożarną lub żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Śląskiej Brygady OT.

– Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez  sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 – tłumaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Źródło: katowice.uw.gov.pl
Fot.: istock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij