W województwie śląskim znajdują się dwa kluczowe obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zarządzajce nimi Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło wirtualnie umożliwić zwiedzanie części korytarzy.

Od prawie miesiąca Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga są zamknięte dla zwiedzających. Dla zarządzającego nimi stowarzyszenia oznacza to utratę przychodów, gdyż jako organizacja pozarządowa nie otzymywała stałego wsparcia publicznego.

- W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych turystów, pracowników i przewodników podjęliśmy słuszną decyzję dotyczącą czasowego zamknięcia naszych obiektów. Obecnie utrzymujemy się z własnych rezerw finansowych, ale sytuacja ta nie może trwać w nieskończoność. Kiedyś środki po prostu się skończą – mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Praca samego stowarzyszenia przeszła maksymalnie w tryb zdalny – zarząd i komisja rewizyjna odbywają cotygodniowe spotkania zdalnie. Na miejscu pracuje kadra techniczna i specjaliści górniczy, którzy wykonują prace dodatkowe zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

SMZT wdraża specjalny program mający pozwolić na utrzymanie płynności finansowej. Apeluje jednocześnie do turystów o niezwracanie zakupionych już biletów, które będzie można wykorzystać w późniejszym czasie. Dodatkowo wprowadzane są działania dla osób zainteresowanych zwiedzaniem. Pod koniec marca udostępniony został film dokumentalny na temat dziedzictwa ziemi tarnogórskiej, a niedawno pojawiły się zapowiedzi, że po Wielkanocy udostepniona w sposób wirtualny zostanie część korytarzy. Celem projektu jest zainteresownaia turystów historią obiektów, które po zakończeniu epidemii będą mogli odwiedzić.

Źródło: smzt.pl, nettg.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij