Polska Grupa Górnicza wdrożyła ostre wymogi bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Na przykładzie ruchu Halemba Grzegorz Fijak, naczelny inżynier Ruchów Halemba i Pokój opisał, jak wygląda prewencja epidemii w kopalniach PGG. Aby maksymalnie ograniczyć kontakty pracowników do niezbędnego minimum, wprowadzony został 4-zmianowy system pracy, który ma uchronić górników przed kumulacją przy szybie. Składy zespołów pozostają w miarę możliwości niezmienne. 

- Unikamy zatłoczenia łaźni, nadszybia i podszybia. Ludzie nie kumulują się o jednym czasie w tych samych miejscach. Podobnie jest przed zjazdem. Oddziały spotykają się w różnych miejscach – mówi Grzegorz Fijak, zastępca kierownika ruchu kopalni Halemba (Ruda).

Między kolejnymi zjazdami odbywa się dezynfekcja klatek i urządzeń, do której używany jest płyn wytwarzany na miejscu według receptury z Ruchu Ziemowit (roztwór wodny chloru) oraz dym odkażający. Do szoli zamiast 22 mężczyzn, jak wcześniej, wchodzi tylko dziesięciu. Muszą oni mieć obowiązkowe maski i ustawiają się w oznaczonych miejscach co półtora metra, a w klatce odwróceni są do siebie plecami.

W ruchu Halemba wyznaczono specjalne miejsce – pomieszczenie, gdzie dotychczas górnicy spożywali posiłki regeneracyjne – na izolatkę w przypadku, gdyby pojawił się podejrzany o zakażenie koronawirusem. Obok kopalni stoi karetka pogotowia ratunkowego, ale w razie potrzeby niezależnym traktem transportowym, bez naruszania przestrzeni kopalni dojedzie również na miejsce specjalistyczny ambulans służb epidemiologicznych.

Pracownicy ochrony za pomocą kamer termowizyjnych monitorują temperaturę wchodzących. Na placu przed kopalnią ustawiono specjalny ,,tor przeszkód" – korytarze wydzielone taśmami, aby pracownicy nie tłoczyli się przed bramą wejściową. 

Źródło i fot.: pgg.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij