12 listopada 2019 r. prace w kopalni Budryk rozpoczął kombajn urabiająco-kotwiący Bolter Miner. Rozpoczął on drążenie chodnika Bw-1n badawczego w pokładzie 401.

– Przed nami prawie dwa tysiące metrów drążenia i kotwienia nowego chodnika w nowej technologii i nowymi urządzeniami. Zastosowany kompleks docelowo, a więc po zakończeniu etapu badawczo-rozwojowego, pozwoli nam osiągnąć znacznie większy postęp wyrobisk niż rozwiązania stosowane dotychczas w polskim górnictwie – powiedział Adam Domżoł, kierownik robót górniczych w kopalni Budryk oraz koordynator projektu „Samodzielna obudowa kotwowa”.

Kombajn został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych i do Polski trafił na początku sierpnia 2019 r. Najpierw maszyna została złożona, odbyły się próby testowe i przeszkolenie załogi. Później ponownie go rozłożono i przetransportowano do kopalni Budryk, gdzie ma pracować. Po ponownym złożeniu kombajn rozpoczął drążenie chodnika w technologii kotwowej. Kombajn jest pierwszą tego typu maszyną w polskim górnictwie. Jak zapewnia producent, maksymalna prędkość pracy wynosi 27 ton urobku na minutę.

– Obudowa kotwowa jest stosowana na całym świecie, m.in. w: Australii, RPA, Rosji i Czechach. Technologia jest znacznie tańsza od obudowy podporowej i równie bezpieczna. Koszty robót przygotowawczych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego spółka szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwowej ma dać szansę na zmniejszenie nakładów ponoszonych w procesie przygotowania eksploatacji – podkreślił Tomasz Śledź, zastępca prezesa JSW ds. technicznych.

Źródło i fot.: jsw.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij