W sierpniu ratownicy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej testowali specjalne gogle pozwalające się przenieść w wirtualną rzeczywistość.

Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje się do walki o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjny projekt oparty o wysokiej klasy aplikacje VR. W ostatnich dniach ratownicy z kopalń mieli okazję je przetestować.

Zastosowanie technik VR w górnictwie przynosi wiele korzyści – przede wszystkim pozwala na przećwiczenie zachowania w sytuacjach niebezpiecznych lub nietypowych w kontrolowanych warunkach. Symulacja sytuacji panującej pod ziemią pozwala na obserwację osób szkolonych w stresie oraz wypracowanie przez nie odpowiednich zachowań.

– Bez wątpienia ta technika robi wrażenie, bo świat, w który się przenosimy, jest niezwykle realistyczny – mówi Marek Martaus, ratownik z Ruchu Borynia. – Jeżeli wirtualna rzeczywistość ma edukować, to jestem za tym, bo VR ma bardzo duży potencjał, odtwarza to, co jest na dole.

Źródło i fot.: jsw.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij