Właśnie rozpoczęło się drążenie 870-metrowego szybu głębinowego Szybu Grzegorz, który jest obecnie jedną z największych inwestycji w polskim górnictwie.

Głębienie szybu odbywa się przy pomocy technologii mrożenia górotworu. Po osiągnięciu odpowiedniej grubości płaszcza mrożeniowego i odbiorach maszyn i urządzeń można było przystąpić głębienia szybu. Podtrzymanie mrożenia górotworu potrwa do osiągnięcia 475 m głębionego szybu. Równocześnie z pracami podziemnymi prowadzone są prace związane z infrastrukturą na powierzchni. Na budowie codziennie pracuje ok. 100 osób.

Zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2023. Dzięki szybowi możliwe będzie skrócenie dróg transportu ludzi, materiałów i powietrza do miejsc pracy górników, a także zwiększenie wydajności poprzez bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy.

Pionierskim elementem jest wieża, której nowatorska konstrukcja pozwala na późniejsze wykorzystanie po oddaniu szybu do użytku bez konieczności demontażu i budowy nowej. Jest to pierwszy taki przypadek w historii polskiego górnictwa.
- Stawiamy na inwestycje, które pozwolą usprawnić prace w naszych kopalniach i tym samym zwiększyć ich efektywność. Prace na budowie Szybu Grzegorz realizowane są zgodnie z harmonogramem – mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TAURON Wydobycie – Usprawnienia w wydobyciu w ZG Sobieski są tym bardziej istotne, że ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, to głównie ten zakład będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy TAURON o mocy 910 MW – dodaje prezes.

Źródło i fot.: tauron.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij