Niebezpieczny metan, zagrażający górnikom pod ziemią podczas wydobycia węgla, można skutecznie wykorzystać do innych celów.

Na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze powstał kogeneracyjny układ zasilany gazem z odmetanowania kopalni oraz układ odzysku ciepła ze sprężarek powietrza.

Instalacja to efekt współpracy Węglokoksu z Grupą Tauron, do której należy ZG Brzeszcze. Składa się ona z dwóch głównych elementów – silnika gazowego w zabudowie kontenerowej z generatorem synchronicznym wraz z przyłączem gazu kopalnianego oraz kaskady pomp ciepła schładzającej sprężarki. Silnik spala metan odprowadzany z kopalnianych wyrobisk, wytwarzając z niego energię elektryczną oraz ciepło. Dzięki systemowi pomp ciepło jest odzyskiwane. Instalacja jest w stanie ogrzać wodę w całych Brzeszczach.

Źródło i fot.: węglokoksenergia.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij