Firma SIGMA dostarczy JSW system urządzeń przodkowych i pozaprzodkowych dla technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z zastosowaniem specjalistycznego kombajnu urabiająco-kotwiącego. W siedzibie JSW właśnie została podpisana umowa.

JSW wprowadza w swoich kopalniach projekt „Samodzielna Obudowa Kotwowa”. Jest on tańszy i pozwala na szybsze drążenie wyrobiska. System ten jest stosowany w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych w USA i Australii. W ramach tego projektu w połowie zeszłego roku został zakupiony kombajn urabiająco-kotwiący Bolter Miner, którego producentem jest Joy Global Komatsu. Maszyna będzie pracować w kopalni Budryk w Ornontowicach od czerwca br.

Zespół projektowy, w skład którego weszli  pracownicy kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki JSW Innowacje oraz firmy SIGMA od wielu miesięcy pracował nad wprowadzeniem nowego urządzenia. Będzie to kroczący przenośnik taśmowy z pomostową podawarką zaprojektowaną tak, aby przemieszczała się w ślizgach konstrukcji przenośnika kroczącego. Ponadto konstrukcja przenośnika kroczącego pozwala na umieszczenie na niej zestawu aparaturowego, co w całości stanowi kompaktowy zestaw układu odstawy urobku.

– Możemy śmiało mówić o przełomie w polskim górnictwie. Zespół projektowy stawił czoło wyzwaniu, zaprojektował i dostosował do wymogów ruchowych i bezpieczeństwa kompleks nowoczesnych urządzeń z wyposażeniem przodkowym i pozaprzodkowym – mówi z dumą Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  

– Dużym wyzwaniem w trakcie prac projektowych było wpasowanie urządzeń przodkowych w gabaryty kombajnu typu Bolter Miner, a także zaprojektowanie takiej odstawy urobku, która zapewniałaby chwilowy, duży odbiór urobku i w sposób bezawaryjny mogłaby być eksploatowana razem z kombajnem. Ten cel wynikał z potrzeby jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy kombajnu – wyjaśnia Jacek Srokowski, wiceprezes zarządu JSW Innowacje – lidera zespołu projektowego.

– SIGMA zawsze była firmą innowacyjną i chętnie angażujemy się w tak innowacyjne zadania. Współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową i uczestnictwo w tym projekcie to dla nas nobilitacja. Od wielu lat spółki mówią o samodzielnej obudowie kotwowej, natomiast JSW – jako jedyna – postanowiła ją wprowadzić – mówi Paweł Hajduk, prezes zarządu SIGMA SA.

Źródło i fot.: JSW S.A.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij