W branży górniczej pojawiają się postulaty, aby wydłużyć czas pracy kopalń do siedmiu dni oraz powiązać system płac z efektami pracy. Dzięki temu spółki węglowe mogłyby zwiększyć wydobycie.Górnicze związki zawodowe nie chcą jednak się na to zgodzić.

Przykładem takiej organizacji jest kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie inwestorem został czeski Energetyczno-Przemysłowy Holding. Decyzję kopalni, będącej prywatnym przedsiębiorstwem, wymusił konkurencyjny rynek wegla. Podobny pomysł ma zarząd Jastrzębskij Spółki Węglowej, jednak związki zawodowe są przeciwne. Uważają, że weekend należy wykorzystywać na prace modernizacyjne, konserwację urządzeń i przygotowanie robót.

Jednym z problemów górnictwa w Polsce są wysokie koszty, które wynikają z wieku kopalń oraz tego, że z wydobyciem trzeba schodzić coraz niżej, a to generuje większe zagrożenie, np. tąpnięciami czy związane z uwalnianiem metanu. Również maszyny powinny być bardziej eksploatowane. Wskaźnik wykorzystania maszyn OEE (Overall Equipment Effectiveness) w górnictwie podziemnym na świecie wynosi ok. 27 proc. W polskich kopalniach często spada poniżej 20 proc. Wynika to jednak również z warunków naturalnych, które w kopalniach podziemnych powodują więcej zagrożeń niż w kopalniach odkrywkowych.

 

Źródło: www.wnp.pl, jastrzebieonline.pl

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij