Krzysztof Tchórzewski przewiduje, że wysokie ilości węgla importowanego utrzymają się jeszcze przez kilka lat, a później wszystko wróci do poziomu kilku milionów ton rocznie.

  • Minister energii Krzysztof Tchórzewski prognozuje, że zwiększony import węgla utrzyma się przez kilka kolejnych lat. 
  • Podczas wizyty w Czechowicach-Dziedzicach w prywatnej kopalni Silesia, przypomniał, że udział węgla w miksie energetycznym na zmniejszać się stopniowo do poziomu 50 proc. w 2050 r.

- Obecna zwyżka w zużyciu węgla jest związana z tym, że będziemy oddawali nowe elektrownie węglowe. Chodzi o bloki o mocy 10 GW. W to miejsce będziemy liwkidowali te najstarsze, ale nie da się tego zrobić od razu, więc do 2021 r. ten proces będzie się na siebie częściowo nakładał. Dlatego pojawiła się "górka" węglowa wynosząca ok. 6-7 mln t - zaznaczył Tchórzewski.

Planuje się zlikwidować mniejsze bloki węglowe o mocy 200 MW. Minister Tchórzewski zapowiedział, że w ciągu najbliższych 5-6 lat ich ilość ma spaść do 25 działających bloków.

- W to miejsce będzie wchodziła eneregtyka gazowa i nuklearna, bo zużycie energii będzie rosło. Ostatnim takim impulsem było 500+. Widać, że najbiedniejsze rodziny przeznaczyły te pieniądze na konsumpcję, a bogatsze na zakup urządzeń elektrycznych. W ciągu ostatnich dwóch lat zuzycie energii wzrosło o 7 proc. Szczególnie mocny wzrost był w 2016 r., mniejszy w 2017 r. Wydaje się, że w kolejnych latach wzrost zużycia energii będzie się utrzymywał na poziomie ok. 1,5 proc. rocznie. Ten wzrost pokrywamy inną energetyką niż węglowa, ale nie całkiem. Wszedł nowy blok w Kozienicach, powstają nowe bloki w Jaworznie i Ostrołęce i dwa nowe bloki węglowe w Opolu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że taki mniejszy blok zużywa ok. 1,5 mln t węgla, a większy ok. 2 mln t, to stąd też wzięła się "górka" i kłopoty z węglem, ktore rozpoczęły się już po uruchomieniu Kozienic. Żeby uruchomić nową kopalnię trzeba 4-5 lat, a jeżeli zapotrzebowanie na węgiel ma nam troszeczkę spaść, to faktycznie zdecydowalismy się na to, że przez te kilka lat będziemy mieli większy import węgla. Potem wszystko wróci do takiego poziomu, jaki był wcześniej, czyli kilku milionów t rocznie - przekonywał Tchórzewski.

Źródło: nettg.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij