Ministerstwo Energii usunęło wymogi w zakresie zanieczyszczenia węgla siarką z projektu rozporządzenia ws. norm jakości węgla.

Zawartość siarki w węglu dopuszczonym do sprzedaży dla gospodarstw domowych jest już omawiana od ponad roku. W lutym zeszłego roku debatowano nad dokumentem, który zakładał zawartość siarki w węglu na poziomie od 1% do 1,45%. Wówczas pojawiało się wiele głosów, że normy te są i tak zbyt wysokie. Z kolei nowy projekt nie uwzględnia ich w ogóle, z korzyścią dla Polskiej Grupy Górniczej i spółki Tauron Wydobycie.

Jak mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Antysmogowego, trzeba pamiętać, że takie normy utrwalą na wiele lat fatalną jakość powietrza w Polsce. Co prawda zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki zmniejszyło się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, ponieważ zakłady przemysłowe wyposażone są często w instalacje odsiarczania, ale zanieczyszczenie ciągle jest wysokie zwłaszcza w miejscowościach, w których ogrzewanie węglowe jest głównym źródłem ciepła (np. w Żywvu, w którym w styczniu 2017 r. norma Światowej Organizacji Zdrowia dla dwutlenku siarki była przekroczona przez 26 dni).

- Odpowiednie normy jakości węgla są niezbędne do poprawy jakości powietrza w Polsce – dodaje Andrzej Guła.

PAS jednocześnie wyraża nadzieję, że zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego działania zmierzające do poprawy jakości powietrza nie pozostaną pustą deklaracją.

Źródło: PAS / fot. Istock

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij