W roku 2017 kopalnia Wujek weszła w skład Polskiej Grupy Górniczej, a tym samym przestała funkcjonować jako kopalnia dwuruchowa.

- Chcę o tym powiedzieć także dlatego, że do końca ruch Śląsk pokazał swoją klasę, pokazał swoją klasę także w tym, że do końca wydobywa na bardzo przyzwoitym poziomie, bezpiecznie, z sukcesami - podkreślał w trakcie uroczystej Barbórki dyrektor kopalni Wujek Michał Paprotny. - Kieruję te słowa do ludzi, którzy tu są, górnictwo nie umiera, ale się przeobraża, nie można pewnych inwestycji ciągnąć w nieskończoność, może trzeba sięgnąć po coś, co jest płycej, łatwiej i bezpieczniej dostępne. Jest perspektywa - zaznaczył.

Jak podaje portal WNP.pl, w 2017 roku Polska Grupa Górnicza wydobyła ok. 30 mln 100 tys. ton węgla. Dane uwzględniają wydobycie kopalń KHW włączonego do PGG.

- Jeżeli rzeczywiście wydobyto ponad 30 mln ton, to jest to naprawdę niezły wynik - ocenia Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Choć trzeba pamiętać, że prawdziwe problemy dopiero przed nami. Dlatego, że wiele kopalń Polskiej Grupy Górniczej nadal ma problemy z wydobyciem oraz realizacją robót przygotowawczych na odpowiednim poziomie. I tym wyzwaniom trzeba sprostać w 2018 roku, podejmując jak najszybciej konieczne decyzje.   

Można podejrzewać, że w roku 2018 głównym celem dla PGG będzie utrzymanie wydobycia na poziomie ok. 30 mln ton, co będzie wyzwaniem,ze względu na to, że do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią niebawem Ruch Śląsk oraz kopalnia Wieczorek. 

Ruch Śląsk, będący częścią katowickiej kopalni Wujek, nie wydobywa już węgla. Kopalnia Śląsk na początku 2005 roku połączona została z katowicką kopalnią Wujek, przekształcając się w Ruch Śląsk. W najbliższej przyszłości majątek Ruchu Śląsk ma zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a Wujek pozostanie wtedy kopalnią samodzielną.  

Zaś kopalnia Wieczorek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca pierwszego kwartału 2018 roku. Dokładna data będzie wynikać z terminu sczerpania eksploatowanego w tej kopalni węgla. Pozostałe złoża mają być eksploatowane z wykorzystaniem sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic, z którą Wieczorek ma podziemne połączenie.

Źródło: http://www.wnp.pl / fot. Michał Oleksy


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij