Polsce potrzebne jest nowoczesne górnictwo, które będzie stanowiło trzon bezpieczeństwa energetycznego

- Nowoczesne górnictwo wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami może sprostać wyzwaniom klimatycznym i udowodnić, że korzystanie z węgla jako źródła energii może być efektywne i bezpieczne dla środowiska – stwierdział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Międzynarodowego Forum Górniczego zorganizowanego przez JSW, które odbyło się 28 czerwca 2017 r. w Kopalni Pniówek.

Podkreślone zostało również znaczenie budowania niskoemisyjnej gospodarki, która nie musi oznaczać całkowitego odejścia od węgla jako paliwa. – Węgiel jeszcze długo pozostanie naszym głównym nośnikiem energii, dlatego musimy zrobić wszystko, aby unowocześnić nasze górnictwo. Jest to niezmiernie ważne, zarówno dla sektora węgla koksowego, jak i energetycznego – dodaje minister.

Obecnie kształtują się tendencje zmian w podejści do górnictwa, o czym świadczą międzynarodowe spotkania takie jak Forum Górnicze. Minister podkreślił także, że Polska nie zgadza się z postulatem całkowitej dekarbonizacji. - Osiągnięcie postulowanego przez Komisję Europejską całkowitego wyeliminowania węgla z europejskiej gospodarki do 2050 r. oznaczałoby dla Polski wzrost cen energii o co najmniej 100 proc., co jest nie do przyjęcia przez obywateli i przedsiębiorców – podkreślił. Minister dodał także, że Polska zamierza dużym wysiłkiem zmniejszyć udział węgla w produkcji energii w 2050 r. do ok. 50 proc., wobec ponad 80 proc. obecnie.

Minister Tchórzewski odniósł się także do programu pomocowego, notyfikowanego przez Komisję Europejską dla polskiego górnictwa. – Jego celem jest ratowanie branży. Oznacza to, że KE akceptuje fakt, że polskie górnictwo i węgiel nadal są i będą potrzebne polskiej gospodarce – dodał.

Prezes JSW Daniel Ozon natomiast zauważył, że przejście do gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach zbyt często utożsamia się z odejściem od gospodarki opartej na przemyśle surowcowym. – Polska energetyka długo jeszcze pozostanie oparta na węglu, a świat przez kolejne lata nie odejdzie od produkcji stali z wykorzystaniem koksu – podkreślił.

***

Konferencja International Mining Forum po raz pierwszy odbyła się w 2004 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzenie to jest na prestiżowym poziomie w środowisku górniczym, stając się platformą wymiany myśli naukowej i praktycznych inżynierskich rozwiązań na forum międzynarodowym. Uczestnikami są przedstawiciele branży górniczej z całego świata. W tym roku na Śląsk przyjechali przedstawiciele sektora węglowego z Australii, RPA, Kanady i państw Ameryki Południowej.

Żródło: http://www.me.gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij