W kwietniu tego roku, odnotowano najznaczniejszy od dwóch lat spadek sprzedaży węgla, przy największej od dwóch lat dystrybucji, która odnotowana została we wrześniu ubiegłego roku

W kwietniu tego roku polskie kopalnie sprzedały niespełna 5,2 mln ton węgla – jest to wynik, który świadczy o znacznym spadku zapotrzebowania, w odniesieniu do wyniku miesięcznego poziomu sprzedaży, w ciągu ostatnich dwóch lat. Drugi miesiąc z rzędu rosła też ilość węgla na przykopalnianych zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. Według przedstawionych w piątek danych ARP, w końcu kwietnia br. stan zapasów węgla na zwałach wynosił ponad 2 mln 145 tys. ton, wobec 2 mln 22 tys. ton miesiąc wcześniej.

Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy na zwałach leżało w sumie 5,7 mln ton węgla, do lutego tego roku poziom zapasów sukcesywnie zmniejszał się, w końcu lutego spadając poniżej 2 mln ton. Zwiększony popyt na węgiel wynikał m. in. z niskich temperatur i przedłużającego się okresu grzewczego. Natomiast w marcu i kwietniu nastąpił ponowny wzrost ilości węgla na zwałach.

Zmniejszenie popytu po okresie zimowym potwierdzają dane dotyczące sprzedaży węgla - w kwietniu kopalnie sprzedały ponad 5 mln 168 tys. ton tego surowca, wobec przeszło 6 mln 66 tys. ton w marcu (spadek o prawie 900 tys. ton) oraz ponad 6,5 mln ton w kwietniu ubiegłego roku (spadek o ponad 1,3 mln ton). Miesięczny poziom sprzedaży węgla w kwietniu był najniższy od lutego 2015 r.

Wydobycie węgla w kwietniu br. (ponad 5 mln 284 tys. ton) było porównywalne z ubiegłorocznym w tym samym czasie (5 mln 233 tys. ton w kwietniu 2016 r.) i wyższe od zanotowanego w lutym tego roku historycznego minimum wydobycia (ponad 5 mln 174 tys. ton), jednak o blisko 700 tys. ton mniejsze od wydobycia węgla w marcu br. (5 mln 968 tys. ton).

W ciągu ostatniego roku rekordowy pod względem wielkości wydobycia węgla był październik 2016 r., kiedy wydobyto niespełna 6,3 mln ton surowca. Rok wcześniej w październiku wydobyto 6,8 mln ton węgla. Wrzesień ubiegłego roku, przyniósł jednak rekord sprzedaż - ponad 8,4 mln ton - kiedy wzmożone zakupy zanotowano we wszystkich segmentach odbiorców, a wśród nabywców węgla była także Agencja Rezerw Materiałowych.

Największy polski producent węgla - Polska Grupa Górnicza (PGG) - ogłosiła niedawno, że obserwuje w ostatnim czasie wzmożone zainteresowanie zakupami węgla na kolejny sezon grzewczy. Przedstawiciele spółki zapewniali, że robią wszystko, aby dostosować możliwości produkcyjne i ofertę handlową do potrzeb rynku. Przypominali przy tym, że produkcja spółek wydobywczych na całym świecie jest planowana z dużym wyprzedzeniem i nie ma prostych możliwości dowolnego sterowania jej poziomem. Spółka zadeklarowała odbudowę frontów eksploatacyjnych i uruchamianie nowych ścian wydobywczych, dzięki czemu roczna produkcja węgla ma wynieść co najmniej 32 mln ton.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij