23 lutego rozpoczęła się 25 edycja Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Odbyła się ona w Krakowie, a jej przebieg był transmitowany na żywo na stronie internetowej konferencji.

Otwarcia obrad dokonał przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji - Jerzy Kicki, który przywitał przybyłych gości i prelegentów. Pierwszą sesję plenarną poprowadził Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Na wstępie odwołując się do tytułu sesji „Zmieniamy górnictwo, zmieniamy regiony”, wspomniał, jak kiedyś w branży mawiano, że to górnictwo zmienia regiony.  Jako pierwszy podczas posiedzenia głos zabrał Andrzej Tor, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji Kompanii Węglowej S.A. Omówił w swoim referacie już wdrożone i planowane działania poprawiające efektywność Kompanii Węglowej S.A. Zaznaczył, że potrzebne są zmiany w kształceniu i szkoleniach adeptów branży górniczej. Są to wręcz wymogi górnictwa światowego. Kolejny referat wygłosił Marek Uszko, Prezes Zarządu KOPEX EX COAL, który omówił projekt budowy nowej kopalni węgla kamiennego. Wydobywać będzie ona od 3 do 4 mln ton węgla rocznie przeznaczonego dla energetyki i ciepłownictwa oraz da zatrudnienie dla ponad tysiąca osób. Prof. Dubiński po wysłuchaniu referatu podzielił się ze słuchaczami słuszną dygresją, że Polska energetyka będzie nadal potrzebować i używać węgla. Pytanie, czy  będzie to węgiel Polski, czy zagraniczny. Kolejne wystąpienie należało do dr hab. Joanny Kulczyckiej, kierownika pracowni Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiła w swoim wystąpieniu wyniki badań dotyczące atrakcyjności inwestycji górniczych w Polsce. Zaznaczyła również, że "czarny PR" i mocne lobby ekologiczne – niszczą górnictwo. Pierwszy tego dnia anglojęzyczny referat wygłosił Jan Johansson, Profesor z Luleå University of Technology w Szwecji. Omówił on piętnaście zagadnień związanych z przyszłością wydobycia metalu. Następnie nową strategię KGHM na lata 2015-2020 z perspektywą do 2040 omówił Ryszard Biernacki z KGHM Polska Miedź S.A. Długotrwała inwestycja KGHM ma za zadanie maksymalny rozwój technologiczny i dążenia do stworzenia inteligentnej kopalni. Drugi anglojęzyczny referat przedstawił prof. dr inż. Martin Junker. Tematem jego wystąpienia była restrukturyzacja oraz postępy technologiczne w niemieckim przemyśle węglowym.

Zapraszamy na stronę internetową Szkoły Eksploatacji Podziemnej do oglądania transmisji konferencji na żywo


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij