Rathdowney Resources Ltd. planuje uruchomić w powiecie zawierciańskim kopalnię rud cynku i ołowiu – obecnie projekt jest na etapie studium wpływu ewentualnej kopalni na środowisko, jak podaje portal wnp.pl.

Firma przeprowadziła inwentaryzację fauny i flory przez kilka sezonów lęgowych na obszarze około 250 km kw. oraz monitoruje stan okolicznych wód. Jak mówi w rozmowie z wnp.pl prezes Rathdowney Polska, Robert Koński, nad złożem zalegają duże ilości iłów, które stanowić będą naturalną izolację, dzięki czemu kopalnia będzie miała mniejszy wpływ na wody powierzchniowe. Teraz trwają prace nad dokumentacją hydrogeologiczną oraz planem zagospodarowania złoża, który ma być gotowy za około pół roku.

Dokładna lokalizacja kopalnianej infrastruktury powierzchniowej (młyny i zakład przeróbczy) ma być znana w połowie 2018 roku. W samej kopalni ma zostać uruchomionych 400-600 miejsc pracy, a w otoczeniu zakładu – kolejnych około 1800. Prawdopodobnie w połowie 2019 roku inwestor będzie starał się o uzyskanie koncesji na wydobycie.

Przewidywana wielkość wydobycia dla powstającej kopalni ma osiągać 160 tys. ton rocznie koncentratu cynki oraz 40 tys. ton rocznie koncentratu ołowiu.

Budowa kopalni ma pochłonąć 250 mln dolarów, przy czym kapitał operacyjny wynosi 60 mln dolarów.

 
Źródło: wnp.pl